Zašto prije svega treba uraditi SWOT Analizu?
Da bi postigli kokurentnost kakvu priželjkujemo neophodno je poznavati sebe i poznavati okruženje u kojem poslujemo.
Što znači poznavati sebe?Što znači poznavati okruženje?
Poznavati sebe znači znati svoje prednosti i svoje slabosti.Ocjena o navedenom ne donosi se paušalu,ona treba da bude zasnovana na činjenicama,ili informacija do kojih smo došli na osnovu analiza cjelokupnog poslovanja,ili pak segmenata (zavisno što želimo analizirati).
Poznavati okruženje znači otkriti koje nam prijetnje a koje mogućnostiili šanse nudi to isto okruženje.I u prvom i u drugom slučaju ocjene moraju biti krajnje objektivne.Zbog toga se u najvećem broju slučajeva za izradu SWOT analiza angažuju stručnjaci van kompanije.
„Sprovodjenje Marketing funkcije je nezamislivo bez SWOT analize.Rezultati ove analize opredjeljujući su za kvalitetno Strateško planiranje.Jednostavno nas „tjeraju“ da imamo 4 glavna pravca: kako da valorizujemo naše prednosti-nešto u čemu smo „jaki“,zatim kako da smanjimo ili eliminišemo najveće slabosti,kako da najbolje iskoristimo šanse koje smo prepoznali u okruženje,odnosno kako da se postavimo prema prijetnjama koja nam dolaze iz tog istog okruženja.
Marketing Planovi
Glavni oslonac upravljanja u svim uspješnim kompanijama je koncepcija marketinga i strateško planiranje.
U današnjim uslovima hiperprodukcije i hiperkonkurencije i bez obzira da li se radi o korporacijama koje posluju na globalnom tržištu ili malim kompanijama koje postoje i rade na malim tržištima, jedan od preduslova njihove uspješnosti jeste neminovno usvajanje koncepcije marketinga kao poslovne filozofije.
Ova koncepcija u žiži interesovanja stavlja kupca,njegove potrebe i želje, na čemu počiva cjelokupna marketing djelatnost uobličena kroz permanentnu analizu tržišta,stvaranje marketinških planova i kontrolu njihovog izvršenja.
Koncepcija marketinga počiva na četri glavna oslonca:
A) FOKUSIRANJE NA TRŽIŠTE,pri čemu se ne treba usresredjivati na misao da možemo djelovati na svakom tržištu i zadovoljiti potrebe svih klijenata.Ovakvo usresredjivanje je nemoguće i unapred osudjeno na propast.
B)ORJENTACIJA NA KUPCA,pri čemu kompanija treba da definiše šta je to što kupcu zaista treba iz njegove,a ne isključivo svoje tačke gledišta.Ono što se nama čini dobro,ne mora da znači da je dobro i za kupca.Ako ne istražijemo tržište,ako nemamo neposredan kontakt sa njima,ako ne razgovaramo sa njima itd,mi ne možemo ni znati što je to što njima zaista treba,ne možemo znati da li ih naša usluga u potpunosti zadovoljava ili ne,ne možemo znati što je to što bi trebali poboljšati.
C) KOORDINISANI MARKETING podrazumjeva da kompanija jednostavno marketing kao upravljačku funkciju,treba integrisati kao sastavni dio svih ostalih funkcija u kompaniji.Koordinisani marketing znači izgraditi takvu kulturu u poslovanju u kojoj se na svakom mjestu u kompaniji osjeća duh da je kupac,potrošač,klijent,najvažniji subjekt njihovog poslovanja .David Packard iz kompanije Hewlett-Packard ističe da je marketing isuviše važna funkcija da bi se prepustila samo odeljenju za marketing.
Markentiška praksa?
I pored toga što se o marketingu naširoko priča i piše,a gotovo svaka kompanija ističe svoju markentišku orjentaciju,zaista je mali broj koji shvataju i razumiju marketing u potpunosti.Marketing nije reklama!
Za marketing,kada su naši prostori u pitanju možemo slobodno reći da je u jako lošem stanju. Ne marketinška teorija, već marketinška praksa. Svakom proizvodu ili usluzi treba podrška marketinškog plana koji donosi znatnu dobit koja pokriva odgovarajuće ulaganje, i vremena i novca.
Uraditi Marketing Plan je ozbiljan posao.Proces markentinškog planiranja može biti jednostavan u teoriji,ali u praksi može biti jako složen jer se razvija od procjena do ciljeva,staretgija,programa i proračuna,te opet nazad,sve dok se ne postigne prihvatljiv kompromis želja i mogućnosti usled objektivnog ograničenja svake organizacije.Uvodjenje formalizovanog načina markentinškog planiranja imaće smisla jedino ako prvi čovjek kompanije zaista razumije zašto mu je to potrebno.Takodje je za uspješnu realizaciju markentinškog planiranja potrebna podrška i svih operativnih menadžera.To što njihova podrška najčešće izostaje leži i u činjenici što većina njih ne poznaje ni osnovna načela markentinga,nikad nijesu svoja tržišta dijelili na strateški važne segmente,niti su prikupljali neke informacije o njima.Po nekim iskustvima da bi se uveo sistematičan način markenting planiranja potrebno je zavisno od veličine kompanije i do tri godine.
Tačno je da postojanje sredjenog sistema planiranja nije preduslov i recept za uspjeh,ali jeste recept da organizacije traju na tržište i odbrane se od raznih potresa o kojima je bilo riječi i u opštem dijelu o planiranju.
Dakle,efikasan marketing počinje israživanjem tržišta (I) kojim se otkrivaju razni segmenti S (kupci sa različitim potrebama),a zatim ciljaju (C) oni segmenti čije potrebe se mogu nadmoćno zadovoljiti .Nakon toga kompanija mora da pozicionira (P) svoju ponudu za svaki ciljni segment na način da kupci vide različitost u odnosu na konkurenciju. Segmentacija,ciljanje i pozicioniranje predstavlja strateško markentiško planiranje u kompaniji.